Częste mycie skraca życie? Prawda czy mit?

Pokaż wszystkie
auto-spa-posejdon-mycie-auta-prawdy-mity
Jak często myjesz swoje auto? Co tydzień, raz w miesiącu, raz na pół roku, a może wtedy, kiedy jest już naprawdę brudne i przydałaby mu się solidna kąpiel? Nie można jednoznacznie stwierdzić, kto postępuje lepiej – ci, którzy odwiedzają myjnię samochodową często, czy ci, którzy robią to tylko od święta. Jedno jest pewne, wszystko zależy od stopnia i częstotliwości użytkowania pojazdu. Jeżeli wyprowadzamy go z garażu raz na tydzień, nie ma potrzeby traktować go wodą i środkami myjącymi za każdym razem, kiedy ujrzy on światło dzienne. Inaczej jest natomiast, gdy towarzyszy nam on każdego dnia.

Kiedy zapytamy ekspertów o częstotliwość mycia samochodu, zdania mogą być podzielone. Jedni z pewnością stwierdzą, że im częściej, tym lepiej. Znajdą się też tacy, którzy przyznają, że stare powiedzenie – częste mycie skraca życie, sprawdza się doskonale odnośnie kosmetyki pojazdu. Kto zatem ma rację?

Konfrontacja dwóch przekonań

Fachowcy opowiadający się za częstym myciem pojazdu, argumentują swoje przekonania dbałością o lakier. Żadna z pór roku nie sprzyja utrzymaniu go w należytym stanie. Warunki atmosferyczne mogą być wręcz destrukcyjne dla karoserii samochodu. Latem szkodliwe dla niego jest słońce i niekiedy grad, zimą zaś mróz, a jesienią wahania temperatur. Nie zapominajmy też o innych czynnikach, jak środki chemiczne, które w okresie zimowym wysypywane są na jezdnię, czy też ptasie odchody. Trzeba przyznać, że w takich okolicznościach mycie samochodu to konieczność, zwłaszcza, że eksperci propagujący częstą kosmetykę zapewniają, że woda i szampon nie szkodzą karoserii. Co na to przeciwnicy takiej formy troski o samochód?

Woda przyczynia się do powstawania korozji – to główny argument tych, którzy przekonują nas, że częste mycie samochodu nie wpływa nie niego pozytywnie. Wyobraźmy sobie jednak, co dzieje się z pojazdem, kiedy odwiedzamy myjnię lub samodzielnie go myjemy raz na miesiąc lub rzadziej. Zacznijmy od pozostałości owadów. Te niezmyte wnikają w spękania lakieru, powiększając je i coraz głębiej penetrując. To prawdziwa destrukcja dla naszej karoserii! Podobnie jest z wtopionymi opiłkami metalu, które powiększają szkody na skutek wilgoci i procesu utleniania metalu. Ślady po asfalcie, gumie, soli rozsypanej na drodze, piasku, żwirku…czy powinniśmy je tak po prostu zostawić?

Większość się zgodzi, że częste mycie nie skraca żywotności pojazdu, a wręcz ją wydłuża. O pielęgnacji samochodu nie powinniśmy przypominać sobie jedynie, gdy zabrudzenia są już naprawdę widoczne lub planujemy dłuższy wyjazd. Jeśli masz auto, musisz o nie dbać – prosta, ale skuteczna zasada.

Myjnia automatyczna czy mycie ręczne?

Skoro już wiemy, że częste mycie samochodu sprzyja jego żywotności, dobrej kondycji lakieru i atrakcyjnemu wyglądowi karoserii, to czas wybrać odpowiednią metodę mycia. Najłatwiej i najwygodniej jest oczywiście odwiedzić myjnię automatyczną. Płacimy, a maszyny i szczotki wykonują całą pracę za nas. Czy jest to jednak dobre dla naszego auta? Niestety nie do końca, ponieważ korzystanie ze zautomatyzowanego procesu mycia może skutkować szybkim płowieniem lakieru. Problemem jest także brak precyzji. Trudno dostępne miejsca nie są domywane i z czasem brud zaczyna wtapiać się w lakier. Kolejna wada myjni automatycznych to niszczenie powłok lakieru przez szczotki. Trzeba również uważać na stosowane w myjniach środki myjące, ponieważ nie zawsze są one dobrej jakości. W ten sposób dochodzimy do sedna, nic nie zastąpi domowego mycia pojazdu, ręka ludzka jest najbardziej precyzyjna. Mamy możliwość kontroli całego procesu, to my decydujemy, jakie środki będziemy stosować i jakich narzędzi do tego użyjemy.

Przy myciu ręcznym dobrze jest zaopatrzyć się w ściereczki wykonane z mikrofibry, wysokiej jakości środki przeznaczone do mycia samochodu oraz zabezpieczania lakieru. Jest to bardziej pracochłonne zajęcie, jednak dużo bezpieczniejsze dla pojazdu. I pamiętaj, nie czekaj, aż brud zacznie penetrować lakier, działaj szybko i usuwaj zanieczyszczenia na bieżąco!